Nord-sjefen kommer!
- Takk for invitasjonen – jeg kommer gjerne! Til vanlig er jeg jo hver uke eller annenhver uke oppover, gjerne på Lovund, i Bodø eller Sandnessjøen, og ofte i Meløy.
Forteller Ørjan Tveiten (49), oppvokst og fortsatt bosatt i lille Skånevik helt sør i Vestland.
Vi vet at Helgeland Smolt har bygget seg til en sterk og viktig aktør i næringslivet i både Meløy, Gildeskål og Rødøy, og med over 60 ansatte. Når Helgeland Smolt-eier Nova Sea også har fått betydelig aktivitet i Meløy, og så blir kjøpt opp av Mowi? Ja, så er det meget interessant for om lag 100 deltakere under Meløyseminaret 2026 å høre hva regiondirektøren har å si!
- Ja, aktiviteten vår i nord gir grunnlag for om lag 3.000 arbeidsplasser, og produserer årlig ca. 170.000 tonn sløyet laks til verdensmarkedet. Denne produksjonen gir inntekter på 15-20 milliarder kroner, og der vi de siste årene har investert 6-7 milliarder hvert år, deler Ørjan Tveiten utvalgte nøkkeltall.
Som regiondirektør er han øverste sjef for driften av 90 sjøanlegg, 9 settefiskanlegg og to av de største lakseslakteriene i Norge. Selv vokste han opp på småbruk med oppdrettsanlegg som nærmeste nabo, og gikk i hælene på gründeren fra han var bitteliten. Ørjan kom til Hydro Seafood i 2000, og med over 30 års fartstid i smoltproduksjon, er han blant de mest erfarne havbrukslederne i Norge. Fra 2014 Mowi’s regiondirektør Midt, og så Nord fra 2017. Siden 2011 er han fast i Helgeland Smolt-styret, styreleder fra i fjor.
- Nå står vi foran tunge teknologiinvesteringer. Samtidig er det viktig å ha historien med seg – vi er fortsatt en ung næring, men i år kan Nova Sea markere 50 år, og Mowi 60 år, så vi er blant de eldste i næringen, opplyser Ørjan.
Torsdag 8. oktober snakker han under Meløyseminaret.
